Úvodní stránka > Aktuality > Pardubičtí záložníci na akci "Cihelna 2018"

Pardubičtí záložníci na akci "Cihelna 2018"

Ve dnech 17. a 18. srpna 2018 se příslušníci pěší roty aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Pardubice účastnili již tradiční akce Den sil podpory AČR Cihelna 2018. V rámci dynamické ukázky simulovali neznámé ozbrojence, kteří napadli vojenskou kolonu. Příslušníci pardubické pěší roty se rovněž podíleli na dynamické ukázce Policie ČR.

Letošního ročníku vojensko-historické akce Cihelna se zúčastnilo okolo 22 tisíc návštěvníků. V programu nazvaném Od zrady k válce shlédli bojové ukázky přibližující události od obsazení českého pohraničí Německem v roce 1938 po napadení Polska Německem a Sovětským svazem.

Akce Cihelna je největší akcí svého druhu v Pardubickém kraji. V historických ukázkách lidé viděli téměř 400 dobově oděných účinkujících, což bylo dosud nejvíce na akci Cihelna.

V historických uniformách se předvedli vojáci Československa, Německa, Slovenska, Polska a Sovětského svazu. Porovnávat uniformy, výstroj a výzbroj mohli návštěvníci také u českého četnictva či neblaze proslulé sudetoněmecké polovojenské organizace Freikorps.

Na ploše poblíž předválečného pěchotního srubu KS 14 U cihelny se představily historická i současná vojenská technika, hasičské jednotky, policie a vězeňská služba.

Pozornost u diváků budily například dva polské tančíky TKS, československé předválečné obrněné automobily nebo německé tanky Panzer I a Panzer II. Armáda ČR kromě průletu stíhaček JAS-39 Gripen představila svou nejmodernější techniku, například tank T-72, obrněné vozidlo Pandur, vozidla Iveco či houfnici Dana.

Fotogalerie

Nahoru