Běh, šifry, střelba, dřepy, sedy-lehy, protichemický oblek, tohle všechno a mnohem více zažily děti s vojáky na dětském táboře u Nasavrk

spolecna_fotografie_na_zaver_akce.jpg
  • 18.8.2022
  • Tereza Kembická

Ve druhé polovině prázdnin navštívili vojáci z Krajského vojenského velitelství Pardubice dětský tábor v Obořicích u Nasavrk. Když se řekne tábor, tak si většina dospělých vzpomene na stan s podsadou a jídlo v ešusu. Ani tady tomu nebylo jinak. Mladí dobrodruzi se zde zaměřují na to, jak obstát při pobytu v přírodě.

Vojáci si pro děti tentokrát připravili branně-vědomostní soutěž formou venkovní únikové hry, která je měla naučit základním dovednostem při pohybu v terénu, k nimž patří čtení mapy a kolektivní práce.  Děti bojovaly proti sobě v týmech a při běhu dlouhém přes dva kilometry musely společně plnit různé úkoly a šifry. Tato hra je zaměřena na problematiku POKOS „Příprava občanů k obraně státu“. Aby družstvo mohlo vyběhnout, muselo na startu vyluštit první šifru a dostat se do trezoru pro první indicii potřebnou k úspěšnému splnění mise. V trezoru nalezly mapu cesty, plán bunkru a dopis od velitele, pro kterého úkol plní. V průběhu cesty musely zvládnout různé nástrahy, jako je překonání překážky, přesun zraněného či vyluštění testu zaměřeného na krizové stavy, IZS či orientaci v terénu.

Po ukončení běhu byly děti rozdělené do několika skupin, aby si mohly vyzkoušet různá stanoviště, která pro ně byla připravena. U ukázky zbraní s nadšením poslouchaly odborný výklad a nebály se vojáků ptát na podrobnosti a technická data. Zájemci si mohli vyzkoušet rozborku – sborku útočné pušky SA vz. 58 a pistole vz. 82. K vidění a obtěžkání byl k dispozici i kulomet. Neobvyklou disciplínou pak byla možnost vyzkoušet si střelbu z pistole vz. 82 na laserové střelnici, kde jim počítač ihned vyhodnotil výsledek střelby. „Nejvíce se mi líbila střelba na cíl. Navzájem jsme se s týmem hecovali, kdo nastřílí víc bodů. Bylo super, že nám vojáci vysvětlili i správné držení postoje při střelbě ze zbraně,“ podělila se o své dojmy účastnice tábora dvanáctiletá Viktorie.

Rozdělávání ohně je od vynalezení zápalek a zapalovačů poměrně snadné. Pokud ovšem nejsou tyto pomůcky k dispozici, je možné využít i jiné metody, jak vytvořit potřebnou jiskru. Pokud si děti chtěly vyzkoušet založení ohně pomocí křesadla, musely si předem připravit vatu, březovou kůru, suché listí a další materiál. Zjistily, že základem taktiky, aby se do materiálu dobře zachytávaly jiskry, je důležité si materiál řádně naaranžovat. Jako další krok jim byla ukázána možnost rozdělání ohně pomocí chemické reakce, například smícháním glycerolu s další krystalickou látkou, kdy následně dojde k samovznícení.

Nejvíce atraktivní nakonec byly závody v oblékání protichemické ochrany.  Na závěr si děti s nadšením navzájem pomalovaly obličeje maskovacími barvami.

V průběhu celého dne byly děti za svoji snahu a správné odpovědi odměňovány dárky.

Tento čtrnáctidenní tábor organizuje spolek Rodinné centrum tudyZnudy. „Každý rok se snažíme děti nenásilnou a zábavnou formou vzdělávat tak, aby si dokázaly poradit v krizových situacích. Každý den má svůj námět, který si pak společně všichni prožijeme. Jedno z témat například byla i zdravověda, kdy instruktoři měli namaskovaná zranění, která vypadala jako opravdová. Tyto různé úrazy musely děti ošetřit a tím si mohly vyzkoušet různé obvazové techniky aplikované na různé části těla, prostředky pro poskytování první pomoci, zastavení krvácení a v neposlední řadě si zkusit srdeční masáž na trenažeru, který dokáže okamžitě vyhodnotit kvalitu prováděné masáže," doplňuje informace k táboru hlavní vedoucí Hana Shánělová. „To, že v letošním roce přijeli za dětmi i vojáci z Krajského vojenského velitelství Pardubice, bereme jako velký bonus. Nejen, že jim tím přibližujeme brannou tématiku, ale mohly si spoustu věcí i prakticky vyzkoušet.“

„Po prožití tohoto akčního dne, který se podle ohlasu ze strany vedení tábora, ale i samotných dětí, nesl ve velmi přátelském a příjemném duchu, jsme odjížděli s úsměvem na tváři. I na dětech bylo vidět, že by si nás tam klidně ještě chvilku nechaly“, zhodnotil tuto akci praporčík Lukáš Černý z Krajského vojenského velitelství Pardubice.

Napsali o nás v chrudimském deníku: https://chrudimsky.denik.cz/ctenar-reporter/foto-sifry-strelba-i-protichemicky-oblek-to-vsechno-deti-zazily-u-nasavrk-202209.html

Článek zveřejněn na army.cz: https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/pokos-nezahali-ani-o-prazdninach:-branny-den-si-uzily-deti-na-taborech-u-nasavrk-a-cvikova-238012/

Fotogalerie