Aktivní záloha pěších rot se chystá na cvičení HRADBA 2021

logo-hradba-2021_2.jpg
  • 15.9.2021
  • Tereza Kembická

Ve čtvrtek 16. září odstartuje celorepublikové cvičení aktivní zálohy teritoriálních sil Hradba 2021, do kterého se zapojí více než 1000 záložníků krajských vojenských velitelství a na 300 profesionálních vojáků z útvarů Armády České republiky.

Cvičení potrvá až do 22. září a probíhat bude pod velením Velitelství teritoria ve vojenských újezdech Hradiště, Libavá, Boletice, Březina, dále v prostorách 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec - Vícenice a ve schválených prostorách civilního sektoru.

logo-hradba-2021_2.jpg

„Cvičení Hradba 2021 prověří schopnosti všech velitelských stupňů teritoriálních jednotek při plnění úkolů v operacích k zajišťování obrany a vnitřní bezpečnosti České republiky,“ uvedl zástupce velitele Velitelství teritoria, plukovník Jaroslav Hrabec, který bude plnit funkci řídícího cvičení. Námět cvičení je zaměřen na současné bezpečnostní hrozby.

Vojáci aktivní zálohy budou zajišťovat střežení objektů krizové infrastruktury a podporu simulovaného průjezdu spojeneckých jednotek na našem území. Dále budou plnit úkoly v asistenčních činnostech s Policí České republiky při zajišťování vnitřní bezpečnosti ve společných hlídkách.

V letošním roce se bude konat cvičení Hradba již potřetí. Poprvé proběhlo v roce 2016, a jednalo se o nejdelší výcvik v historii aktivní zálohy Armády České republiky. Před dvěma lety se jednalo početně o největší cvičení, protože bylo povoláno na 1400 záložníků ze 14 pěších rot krajských vojenských velitelství a strážní roty AZ vzdušných sil.

autor článku: podplukovnice Miroslava Štenclová, tisková mluvčí cvičení Hradba 2021

Za pěší rotu Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice bude povoláno na 42 záložníků. V rámci plnění operačního úkolů zajistí teritoriální ochranu a obranu při střežení stanoveného objektu kritické infrastruktury na teritoriu Pardubického kraje. Úkolem řídícího štábu tvořeného příslušníky KVV Pardubice bude především prověřit úroveň sladěnosti podřízené teritoriální jednotky aktivní zálohy při nasazení a plnění operačního úkolu a vyhodnocování způsobu řešení situací v souladu se standardními operačními postupy.

kapitánka Tereza Kembická, tisková mluvčí Krajského vojenského velitelství Pardubice

Fotogalerie