- 11.4.2022
Rozhovor pro Deník Pardubického kraje poskytl ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník gšt. Petr Holý.
Jakou činnost má KVV Pardubice? Co máte na starosti?
Krajská vojenská velitelství plní ze zákona roli vojenského správního úřadu v kraji, úkoly obrany státu a úkoly vojenského zařízení. Mezi nejdůležitější úkoly pak patří příprava na krizové situace, spolupráce se složkami integrovaného záchranného systému (IZS), příprava občanů k obraně státu a výcvik pěší jednotky Aktivní zálohy. Co mě profesně nejvíc naplňuje, je právě práce s vojáky Aktivní zálohy naší teritoriální jednotky. Jsou to občané, kteří dobrovolně převzali výkon branné povinnosti a účastní se vojenských cvičení. To znamená, že mají svojí práci, své zaměstnání a současně se zcela dobrovolně připravují na plnění úkolů Aktivní zálohy.
Co může osoby v aktivních zálohách čekat?
Jedná se zejména o ochranu a obranu objektů kritické infrastruktury v krizových stavech. Musím říci, že v současné době jsou pro aktivní zálohy vytvořeny nejlepší legislativní, materiální a finanční podmínky za dobu jejich existence. Současně jsem pyšný na to, že v loňském roce obdržela naše jednotka aktivní zálohy z rukou zástupců Československé obce legionářské čestný název praporečníka Karla Bezdíčka a stuhy z rukou hejtmana Pardubického kraje a primátora statutárního města Pardubice.
Jak pomáhala Armáda České republiky v boji proti pandemii covid-19 na území Pardubického kraje?
Vojáci Armády České republiky byli nasazeni v jednotlivých operacích, které v uplynulých dvou letech probíhaly. Ať se jednalo o uzávěru okresů ve spolupráci s Policií ČR, nasazení na hranicích České republiky, plnění úkolů ve spolupráci s hasiči, nebo pomoc v nemocnicích a sociálních zařízeních na území Pardubického kraje. Současně v kraji působily mobilní odběrové týmy, které byly k dispozici krajské hygieně. Byla to práce náročná a odpovědná, kde vojáci a vojákyně denně prokazovali svojí připravenost pomoci státu při plnění jiných úkolů než je obrana proti vnějšímu napadení.
Jaký je zájem o vojenský výcvik tady v kraji? Zvýšil se v posledním měsíci?
Zájem o vstup do řad Armády České republiky se v souvislosti s událostmi na Ukrajině ztrojnásobil. Jedná se především o zájem stát se vojákem z povolání, vstoupit do řad Aktivní zálohy (AZ), nebo absolvovat výcvik prostřednictvím účasti na dobrovolném vojenském cvičení. Dodal bych, že dobrovolné vojenské cvičení je příležitost pro ty občany ČR, kteří pro pracovní a jiné příležitosti nemohou vykonávat službu v AZ, přesto se ale chtějí dle svých možností osobně zapojit do činnosti ozbrojených sil ČR.
Vnímáte v současné době vyšší obezřetnost mezi lidmi či strach že se válka z Ukrajiny dostane až sem?
Mezi lidmi se obava spojená s vývojem situace na Ukrajině určitě projevuje. Ve zvýšené míře dostáváme dotazy týkající se zejména možností absolvování vojenského výcviku.
Co by měl udělat člověk, který by se chtěl připojit do armády a je z Pardubického kraje?
Prvním krokem, který doporučuji, je seznámení se s možnostmi vstupu do Armády České republiky prostřednictvím webových stránek army.cz nebo kariera.army.cz. Na těchto stránkách jsou kompletní informace, jak má občan ČR postupovat v případě zájmu o službu v AČR. Zájemce vyplní na uvedených stránkách on-line formulář a z pohodlí domova si domluví termín schůzky na rekrutačním pracovišti AČR. Pracovníky rekrutačního pracoviště je následně kontaktován a pozván na jednání, kde jsou dořešeny administrativní záležitosti.
Jaké jsou plány KVV v nejbližších měsících?
O víkendu jsme se vrátili z komplexního polního výcviku pěší roty Aktivní zálohy (AZ) ve výcvikovém prostoru Libavá, kde vojáci absolvovali výcvik v taktické přípravě, topografii, spojovací a zdravotnické přípravě. V neposlední řadě se jednalo o střelby z dlouhé a krátké zbraně, včetně nočních střeleb. Aktuálně se připravujeme na plnění úkolů teritoriální jednotky AZ k zajištění přesunů spojeneckých armád na území České republiky. Současně plánujeme účast na akcích v souvislosti s 80. výročím heydrichiády.
Co vlastně dělá armáda, když není válečný konflikt či nějaká další hrozba?
Armáda České republiky (AČR) plní v době míru úkoly stanovené zákonem. Znamená to, že se připravuje na obranu proti vnějšímu napadení a plnění úkolů na základě mezinárodních smluvních závazků týkajících se společné obrany nebo operací na udržení na udržení míru a bezpečnosti. Současně plní AČR také vnitřní funkci při zajišťování bezpečnosti občanů, to znamená pomoc složkám IZS při likvidaci a omezení následků průmyslových a ekologických havárií, po živelných pohromách nebo při likvidaci ohnisek nebezpečné nákazy.
Byl byste pro návrat povinné vojenské služby?
Základ spatřuji v rozvoji přípravy občanů k obraně státu, který je známý pod zkratkou POKOS.V rámci Pardubického kraje je garantem POKOS právě Krajské vojenské velitelství Pardubice a to s možností spolupráce s ostatními vojenskými útvary a zařízeními na teritoriu. V současné době je POKOS realizován formou vzdělávání na základních a středních školách, s důrazem na školení pedagogických pracovníků, prezentací na školách formou praktických ukázek vojenské výzbroje a výstroje a organizací branně - vědomostních soutěží. Díky tomu si žáci a studenti vytváří předpoklady pro další možnosti, jak v této problematice dále pokračovat a to například studiem na vojenské střední škole v Moravské Třebové, nebo na Univerzitě obrany v Brně.
Jak dlouho jste ředitelem KVV Pardubice?
Na pozici ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice jsem byl jmenován ministrem obrany ČR v roce 2017 po absolvování výběrového řízení. V uplynulém roce jsem svojí pozici obhájil. Funkci ředitele Krajského vojenského velitelství vnímám jako vysoce odpovědnou a reprezentativní, zejména ve vztahu k veřejnosti a veřejné správě a samosprávě na teritoriu Pardubického kraje. Další motivací pro výkon této funkce byl zájem o práci s vojáky v aktivní záloze. V neposlední řadě bylo motivací dostupnost zázemí a rodina, neboť bydlím nedaleko Pardubic.
Proč jste se rozhodl stát vojákem? Jaká byla vaše cesta k hodnosti plukovníka?
Již od dětství mě zajímalo vše, co souvisí s vojenstvím, zejména zbraně a technika. Cesta k současné hodnosti plukovníka byla dlouhá a vedla přes vojenskou střední a vysokou školu, praxi u vojenských útvarů a zařízení až na pozice v rámci Generálního štábu Armády České republiky.
Jaké země jste v rámci své kariéry navštívil a která na vás zanechala největší stopu?
Určitě bych rád zmínil Francii, kde jsem měl možnost, společně se zástupci Československé obce legionářské a delegací Pardubického kraje v čele s panem hejtmanem, navštívit a uctít památku našich legionářů, kteří padli na území Francie v průběhu 1. světové války. Ať už se jednalo o hřbitov La Targette u města Neuville-Saint-Vaast nebo památník na pařížském hřbitově Pierre Lachaise. Ceremonie a piety probíhají ve Francii vždy za velkého zájmu veřejnosti a svým průběhem a organizací zohledňují historický význam události. Musím přiznat, že se jedná vždy o nezapomenutelný zážitek.
autor rozhovoru: Klára Karasaridu
Odkaz na článek v Pardubickém deníku ZDE.