- 22.9.2021
Pane nadporučíku, co z Vašeho pohledu obnáší cvičení Hradba 2021 pro vojáky pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice?
Vojáci aktivní zálohy cvičí zejména zamezení vstupu nežádoucích osob do určitých objektů kritické infrastruktury, jejich ochranu nebo režim kontroly. To vše jsou klíčové věci, kolem kterých se cvičení Hradba 2021 a její simulační incidenty točí.
Jak podle Vás vnímají cvičení Hradba 2021 vojáci pardubické pěší roty?
S každou získanou zkušeností a schopností se dostávají na vyšší úroveň. Pokud mám mluvit za sebe, pro Pardubickou pěší rotu není plánování bojové činnosti každodenní rutinou, proto si myslím, že toto cvičení všichni vnímáme jako příležitost a výzvu. Tím spíše, že naši vojáci vzhledem k problematické epidemiologické situaci poměrně dlouhou dobu necvičili.
Shrňte prosím stručně, čím si museli vojáci této teritoriální jednotky projít při tomto cvičení?
Nejdříve probíhalo tzv. stmelení jednotky zahrnující taktickou, střeleckou, zdravotní a topografickou přípravu. V sobotu pak záložníky čekaly ostré střelby z ručních zbraní jako je pistole vz. 82, útočná puška vz. 58, kulomet vz. 59 a pancéřovka RPG-7.
V pondělí následoval samotný operační úkol v civilním sektoru v Pardubickém kraji. Cílem cvičení bylo připravit záložníky na plnění operačního úkolu při operačním nasazení a prověřit je při střežení objektů kritické infrastruktury. Vojáci procvičili vybudování místa velení a činnost na kontrolním propouštěcím místě, které je vstupním místem do chráněného objektu. Důraz byl kladen na reálnou ochranu a střežení svěřeného objektu, tedy zaujetí strážních stanovišť, střežení a následné opuštění objektu kritické infrastruktury.
Jak byste zhodnotil výsledky Vaší jednotky ve vztahu ke stanovému cíli cvičení?
Po pandemii jsem především rád, že záložníci mohli znovu cvičit. Online příprava, myslím tím e-learningový výcvik, nám sice umožnil doplnit teoretické vševojskové znalosti, ale praktický výcvik nám vskutku chyběl. Z tohoto pohledu jsem s prací své jednotky opravdu spokojen. Sehraná scénka o napadení objektu počítala s různým možným scénářem jako je například napadení strážní posádky střelbou. A vojáci si s ní dokázali poradit.
Myslíte, že toto cvičení přispěje k dalším zlepšení vnímání aktivní zálohy na veřejnosti?
Nejen že veřejnost na aktivní zálohu už nehledí jen jako na nadšence, kteří si hrají na vojáky, ale zásadně se změnil i celkový přístup. Voják aktivní zálohy, jakmile je povolán na cvičení, se stává regulérním vojákem armády. Se všemi právy i povinnostmi. A je znát, že vedení Armády ČR se snaží podmínky pro dobrovolnou službu znatelně zlepšit. A konečně ani zaměstnavatelé se už tolik neobávají pouštět své lidi na cvičení záložníků. Věřím, že brzy bude pro civilní zaměstnavatele naprosto normální pouštět záložníky na cvičení a být na to hrdý. Dělají svoji práci dobře – v civilu i v armádě!