- 14.2.2023
V polovině února 2023 dorazili za dětmi Základní školy Seč vojáci z Krajského vojenského velitelství Pardubice a 14. pluku logistické podpory, aby jim v rámci naplňování projektu Přípravy občanů k obraně státu (POKOS) předvedli praktické ukázky, jak se chovat při různých krizových situacích.
Žáci byli rozděleni do pěti skupin, které se střídali na jednotlivých stanovištích, kde se hravou formou seznamovali s postupy, jakým způsobem řešit mimořádné situace.
Díky přítomnosti vojáků měly dále děti příležitost vyzkoušet si vojenský chemický oblek včetně ochranné masky a rukavic, ale také si potěžkat výstroj a výzbroj vojáka AČR v poli.
Jedním ze stanovišť byla i ukázka sebeobrany a boje zblízka, kde rotný Žák ze 14. pluku logistické podpory vysvětloval dětem všechny aspekty, které do sebeobrany patří. „Fyzická zdatnost, výdrž, odolnost těla nebo mysli Vás může zachránit v případě nebezpečí. K sebeobraně využijte věci, které máte běžně u sebe, ať už je to lahev na pití, mobil, batoh nebo třeba i svačina. Tohle všechno můžete použít“, doplnil slova názornou ukázkou za použití koblihy. Cílem této netradiční ukázky bylo nejen děti zaujmout, ale zároveň jim vysvětlit, jak se případnému konfliktu bránit.
Další stanoviště byla zaměřená na poskytování první pomoci jako je masáž srdce a zástava masivního krvácení. Děti si zároveň zopakovaly důležité informace, které musí sdělit při telefonování na tísňovou linku. Velkou pozornost poutala i Toyota Hilux, kterou jim představoval aktivní záložník z pěší roty Krajského vojenského velitelství Pardubice. S dětmi si následně povídal o tom, jaký je rozdíl mezi vojákem z povolání a vojákem v aktivní záloze, a že úkolem aktivní zálohy je zejména obrana a ochrana objektů kritické infrastruktury. Vojáci v aktivní záloze ale mohou být nasazeni i během krizí nevojenského charakteru. Díky pravidelnému výcviku jsou schopni se aktivně a okamžitě zapojit do obrany státu.
Děti se formou přednášky také dozvěděly, že občanství s sebou nese i povinnosti. Získaly základní povědomí o obraně státu, úloze ozbrojených sil či výhodách členství v mezinárodních organizacích. Zároveň se seznámily s tím, jak jednotlivé složky armády spolupracují v různých mimořádných situacích, jako například při likvidaci následků tornáda na Moravě nebo při epidemii koronaviru, kdy vojáci pomáhali ve zdravotnických a sociálních zařízeních.
Nejvíce děti zaujalo povídání o evakuačním zavazadle. „Představte si situaci, kdy skutečně dojde k nařízené evakuaci a vy musíte opustit svůj domov. Nevíte, jestli se do svého domova ještě vrátíte, nevíte, co budete jíst a pít a kde budete spát. Co byste si do takového evakuačního zavazadla zabalili?“, ptala se dětí kapitánka Kembická. Děti nejvíce zaujalo, jak v případě potřeby správně použít křesadlo. Rozdělat oheň braly jako jednu z nejdůležitějších věcí, kterou je v krizových situacích nutné znát.
Napsali o nás v Pardubickém deníku: odkaz ZDE