Na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě proběhl seminář POKOS pro pedagogické pracovníky

foto_1.jpg
  • 20.2.2023
  • Tereza Kembická

Kvalitní příprava obyvatelstva ve všech oblastech včetně oblasti obrany je stěžejní pro úspěšné zvládnutí všech typů krizových situací. Výchova k těmto hodnotám začíná v rodině, později však přechází role vzdělávání na školní zařízení.

V pátek 17. 2 2023 proběhlo na Městském úřadě ve Vysokém Mýtě školení pedagogů základních a středních škol k provádění výuky v oblasti přípravy občanů k obraně státu. Základním právním východiskem pro danou problematiku je § 52 zákona č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky.

V úvodní části byli učitelé seznámeni s právním rámcem dané problematiky a možnostmi spolupráce s Krajským vojenským velitelstvím Pardubice. Jedná se především o doplnění a zatraktivnění výuky formou projektových dnů pro žáky a studenty prostřednictvím praktických ukázek nebo realizace různých branně-vědomostních soutěží.

„Protože se snažíme stěžejní témata dané problematiky předat širší veřejnosti, probíhají tato školení v jednotlivých obcích s rozšířenou působností Pardubického kraje. Mít povědomí o krizových situacích a branné povinnosti by mělo vytvářet u žáků a studentů pozitivní hodnotový systém opřený o historickou zkušenost a ovlivňovat tak jejich duševní hodnoty a vůli ke zvyšování fyzické zdatnosti. V současné době připravujeme pro žáky 2. stupně základní školy další ročník branně-vědomostní soutěže ESCAPE, který proběhne formou venkovní únikové hry v rámci 4 kilometrového běhu“, doplnil informace plukovník Holý, ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice.

Třicítka učitelek a učitelů tvořila aktivní skupinu, která se snažila všechny přednesené informace vstřebat tak, aby dokázali tuto problematiku předat svým žákům a studentům. Příprava občanů k obraně státu je jedním z nástrojů obranné politiky a nedílnou součástí plánování obrany státu. V České republice je ze zákona tato oblast předmětem vzdělávání a výuky ve školách. Účelem školení tak bylo seznámit přítomné se základními informacemi o obraně státu a povinnostech, které nám všem občanům České republiky v souvislosti s obranou státu vznikají a zvýšit povědomí o tom, že obrana státu není pouze záležitostí ozbrojených sil a profesionálních vojáků, ale nás všech. Zákonná povinnost občanů bránit svou vlast nezanikla s profesionalizací Armády České republiky. Systematická příprava občanů k obraně státu je jedním z předpokladů vytvoření potřebných schopností k zajišťování obrany jednotlivců i celé společnosti. Příprava občanů k obraně státu je koncipována v rámci jednotlivých oborů vzdělání tak, aby rozvíjela občanské a právní vědomí žáků a studentů, posilovala jejich smysl pro osobní i občanskou odpovědnost, motivovala je k aktivní a kvalitní účasti na životě demokratické společnosti v souvislosti s plněním úkolů obrany státu.

Vzhledem k tomu, že součástí POKOS je i příprava obyvatelstva k sebeobraně a vzájemné pomoci, byla pro učitele připravena zajímavá přednáška vedena zkušeným vojenským instruktorem boje zblízka rtn. Žákem ze 14. pluku logistické podpory. Tato prezentace u učitelů získala velký ohlas, protože se dozvěděli důležité informace, které mohou přispět nejen k záchraně lidského života.

Fotogalerie