Na pátý ročník branného závodu „Memoriál čet. Arnošta Hrada“ dohlédli i vojáci aktivní zálohy

Nástup družstev před Dělostřeleckou Tvrzí Hůrka
  • 22.9.2022
  • Tereza Kembická

V Králíkách se ve čtvrtek dne 21. září 2022 uskutečnil pátý ročník branného závodu – Memoriál četaře Arnošta Hrada, kterého se zúčastnili žáci  pěti škol z blízkého okolí.

Celkem 55 dětí si zasoutěžilo během středečního dopoledne. Tuto soutěž pro ně připravilo Krajské vojenské velitelství Pardubice spolu s vojáky pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice, kteří v průběhu soutěže pomáhali na jednotlivých stanovištích a se samotnou organizací. Na akci se podílelo také Vojenské muzeum Králíky, Pěchotní srub K-S-14 „U cihelny“, Dělostřelecká Tvrz Hůrka, Městský úřad Králíky a Centrum zabezpečení oprav Jaroměř.

První část běhu tvořila přes 700 metrů dlouhá podzemní trasa v Dělostřelecké Tvrzi Hůrka. Děti tak měly možnost si prohlédnout skryté chodby a sály tvrze, které jinak propojují pět bojových objektů tzv. „srubů“. Následoval výstup více než 260 schodů zpět na čerstvý vzduch, zvládnutí různých úkolů a překážek včetně vyměny kola u auta a současně snaha dostat se co nejrychleji do cíle. V cíli na ně čekaly další neméně důležité soutěžní disciplíny. Družstva plnila vědomostní testy, topografii, střelbu ze vzduchovky a hod granátem na cíl.

Při vyhodnocení soutěže poblahopřál k jednotlivým umístěním všem soutěžním týmům zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice podplukovník Michael Hylák spolu se starostou města Králíky Václavem Kubínem a ředitelem Muzea K-S 14 „U cihelny“ Richardem M. Sichou.

V kategorii prvního stupně "mladší žáci" zvítězil tým ze ZŠ Králíky. V kategorii druhého stupně "starší žáci" zvítězil tým ze ZŠ Klášterec nad Orlicí.

Celého závodu se zúčastnila i dvě družstva ze Speciální ZŠ Králíky, která se zdárně zhostila všech úkolů.

Krátkým pietním aktem uctili přítomní památku četaře Arnošta Hrada položením květinového daru u Pěchotního srubu K-S 14 „U cihelny“ za přítomnosti trubače z Vojenské hudby Olomouc.

V doprovodném programu si děti mohly prohlédnout Vojenské muzeum Králíky, Pěchotní srub K-S  14 „U cihelny“ s poutavou přednáškou a také ukázku současných a historických zbraní AČR, které připravili příslušníci Centra zabezpečení oprav Jaroměř.

Kdo byl Arnošt Hrad?

Informace ze zdroje: http://cihelna.militaryclub.info/hrad.html

Četař Arnošt Hrad byl zástupce velitele srubu a příslušník hraničářského pluku č. 6. Při odstoupení pohraničních území Třetí říši odmítl odejít z objektu a spáchal sebevraždu zastřelením.

Byl pohřben 10. října 1938 v Praze-Bohnicích.

Podle výpovědí pamětníků se pohřeb stal tichou demonstrací nesouhlasu s kapitulací. Je to nesmazatelná připomínka odhodlání tehdejších příslušníků armády bránit republiku s nasazením svých životů.

Bolestivý ústup z hranice jako první připomenula pamětní deska umístěná na stěně srubu „ilegálně“ v říjnu roku 1988 několika nadšenci z pozdější Společnosti přátel čs. opevnění. Ta na objektu vydržela cca jeden rok. Dne 2. října 1994 pak byla na srubu odhalena oficiální pamětní deska četaři Arnoštu Hradovi a to za účasti nejvyšších představitelů AČR. Následně zcizená deska byla obnovena nákladem Společnosti přátel čs. opevnění v roce 1998 při příležitosti akce „Bouda 98“. Tato deska je umístěna ve vstupní chodbičce do srubu a zde připomíná návštěvníkům smutné dny měsíce října 1938.

Od roku 2002 je v minometné místnosti umístěna stálá expozice o životě tohoto četaře s pietním místem tvořícím bustu Arnošta Hrada od brněnského sochaře Ondřeje Štočka. Toto místo se stalo tradičním centrem důstojných vzpomínkových setkání připomínající osudy čs. republiky v době událostí r. 1938 a související oběti.

Fotogalerie