Oheň bez naděje doputoval v pondělí z Ležáků do Pardubic

Položení pietních věnců k pomníku Jiřího Potůčka - za Krajské vojenské velitelství Pardubice uctil památku zástupce ředitele major Michael Hylák.
  • 22.6.2021
  • Tereza Kembická

Osud ležáckých dětí připomíná projekt Oheň (bez) naděje, který realizuje Československá obec legionářská. Tato vzpomínková akce je spjata s osudem ležáckých občanů a snaží se poutavou formou předat dětem důležité informace o této historické události. V letošním roce se zapojili také příslušníci Krajského vojenského velitelství Pardubice.

Nacisté zničili Ležáky 24. června 1942 jako trest za pomoc parašutistům z výsadku SILVER A. Ležácké obyvatele odvezli do pardubického Zámečku, v němž trávili poslední chvíle života předtím, než byli na nedalekém popravišti zavražděni.

Památku všech těchto obětí, mezi nimiž bylo i 13 děti, je nezbytné si stále připomínat a vzpomínku na hrdinství odboje předávat dalším generacím.

V Ležákách dne 21. 6. 2021 začala symbolická cesta Ohně (bez) naděje, kde děti ze základní školy Skuteč, Včelákov a Svítání převzaly lucerny se zažehnutými svíčkami. S tímto symbolem chtějí projet poslední cestu života ležáckých dětí, které byly v podvečer 24. června 1942 odebrány matkám v pardubickém Zámečku a pravděpodobně zahynuly v okolí vyhlazovacího tábora Chelmno nad Nerem. Přežily jen sestry Šťulíkovy, které byly určeny k převýchově a poněmčení a do Čech se vrátily až po válce.

Z Ležáků se děti ze základních škol přemístily do Lesoparku Jiřího Potůčka, kde si připomněly spolu se zástupci Městského úřadu Pardubic VII osobu radiotelegrafisty Jiřího Potůčka a ostatní parašutisty vysazené na území Protektorátu Čech a Moravy. Následovalo položení pietních věnců k pomníku Jiřího Potůčka a ukázka vysílačky skyrider SX – 24, kterou Jiří Potůček používal. Za Krajské vojenské velitelství Pardubice uctil památku zástupce ředitele major Michael Hylák.

Celou akcí je doprovázeli i váleční veteráni a Lenka Pěchová, dcera Franiška Hovory, jehož rodina skrývala od ledna 1942 Jiřího Potůčka.

Poté se děti spolu s válečnými veterány a potomky zavražděných z období heydrichiády nalodili na výletní loď Arnošt a vypluli směrem na Srnojedy. Po necelé hodině plavby se loď otočila a pomalu plula proti proudu. Následovalo vhazování bílých růží do Labe se vzpomínkou na každou ze 194 obětí, jejichž těla byla spálena v pardubickém krematoriu a popel byl vysypán do řeky.

Po příjezdu na Zámeček Pardubičky se před Larischovou vilou sešli významní hosté, mimo jiné senátorka PČR Miluše Horská, poslanec PS PČR a člen výboru pro obranu Jan Řehounek, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor města Pardubice Martin Charvát, ředitel památníku Lidice – Ležáky Eduard Stehlík a další k uctění památky 11 ležáckých dětí položením květinových darů. Ve sklepních místnostech Larischovy vily pak symbolicky zapálili svíčky u příležitosti 79. výročí vypálení osady Ležáky a popravy ležáckých občanů na Zámečku Pardubičky. Za Krajské vojenské velitelství Pardubice uctil památku a položil kytici ředitel plukovník gšt. Petr Holý.

Fotogalerie