Pardubickým krajem putoval Oheň (bez) Naděje

_dsc9281.jpg
  • 21.6.2022
  • Tereza Kembická

Dvanáctým rokem je organizován projekt Oheň bez naděje, což je putování žáků základních škol po stopách obětí lidických a ležáckých dětí z roku 1942, který pořádá Československá obec legionářská. Součástí tohoto projektu je i uctění památky odbojářů z Pardubic a okolí včetně ležáckých obyvatel na různých místech ve městě Pardubice.

_dsc9281.jpg

Tato symbolická cesta začala již na pietním aktu v Památníku Ležáky o den dříve, kde děti ze základních škol převzaly lucerny se zažehnutými svíčkami.

Dne 20. června 2022 akce pokračovala vhazováním 194 růží do Labe z Rosického mostu se vzpomínkou na každou oběť, jejíž tělo bylo spáleno v pardubickém krematoriu a popel vysypán do řeky.

Následoval vzpomínkový akt na výsadek Silver A v areálu lesoparku Jiřího Potůčka za podpory pardubického obvodu VII. Za Krajské vojenské velitelství Pardubice uctil památku zástupce ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice podplukovník Michael Hylák.

Poté se děti spolu s válečnými veterány a potomky zavražděných z období heydrichiády přesunuli na Zámeček Pardubičky – Larischova vila, kde si z úst Šárky Kuchtové, redaktorky Českého rozhlasu, mohli přítomní poslechnout historii této budovy včetně tragických událostí, které se zde odehrávaly za doby heydrichiády. Ve sklepních místnostech Larischovy vily děti pak symbolicky zapálily svíčky. Za Krajské vojenské velitelství Pardubice uctil památku podplukovník Michael Hylák.

Následoval přesun k Památníku Zámeček (popraviště), kudy tito čeští odbojáři byli vedeni na popravu po atentátu na R. Heydricha. Zde se konal v odpoledních hodinách pietní akt statutárního města Pardubice ve spolupráci s Památníkem Zámeček jako vzpomínka na popravené oběti heydrichiády. Na tomto místě bylo od 3. června do 9. července 1942 popraveno 194 vlastenců z celých východních Čech, kteří měli skutečně nebo jen údajně něco společného s atentátem na říšského protektora R. Heydricha. Celý pietní akt proběhl za účasti Čestné stráže AČR a Ústřední hudby AČR z Posádkového velitelství Praha. Ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník gšt. Petr Holý spolu s velitelem 14. pluku logistické podpory plukovníkem gšt. Miroslavem Horáčkem uctili památku položením květinového daru k pomníku.

Cesta dětí ale v Pardubicích nekončí. Následující dny děti navštíví Památník Lidice, kostel sv. Cyrila a Metoděje v Praze a polské Chelmno, kde vyhasly životy lidických a ležáckých dětí.

Fotogalerie