- 15.11.2021
Vojáci pěší roty Aktivní zálohy praporečníka Karla Bezdíčka Krajského vojenského velitelství Pardubice absolvovali minulý týden vojenský výcvik ve výcvikovém prostoru Boletice. Během deseti dnů je čekalo zopakování pořadové, zdravotnické, taktické a spojovací přípravy, nácvik hodu ručním granátem F1, ale také činnost strážní služby včetně napadení na kontrolně propouštěcím místě. Vyvrcholením celého výcviku byly ostré střelby včetně nočních střeleb a bojové střelby družstva.
Velitelem celého cvičení se stal por. Jan Vaníček, který je u aktivní zálohy desátým rokem. O armádu se zajímal již od dětství. „Vždy jsem měl k armádě blízko. Touha po chirurgických oborech byla ale silnější, a tak jsem vystudoval lékařskou fakultu se zaměřením na ortopedii. Vstup do aktivní zálohy mi přišel jako dobrý kompromis,“ prozradil dvaatřicetiletý doktor z Bystřce u Jablonného nad Orlicí, který je zároveň členem spolku Četnické pátrací stanice Pardubice. Tento spolek se zajímá o historii československých ozbrojených složek a jednotek Stráže obrany státu.
Většina záložníků v letošním roce cvičila v tomto složení již podruhé. Poprvé to bylo v září v rámci celorepublikového cvičení teritoriálních jednotek Hradba 2021. Nyní je čekal komplexní polní výcvik. Pardubičtí záložníci si zde také zopakovali strážní službu, která patří mezi jejich hlavní úkoly. „Pěší roty při krajských vojenských velitelství jsou primárně určeny k ochraně objektů kritické infrastruktury. Jsem rád, že jsme toto cvičení zvládli se ctí. Kvalita výcviku je na prvním místě a všichni záložníci se zapojili do tohoto cvičení aktivně,“ upřesnil ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník gšt. Petr Holý.
Každé cvičení je připravováno tak, aby bylo fyzicky i psychicky náročné. A jelikož důležitým požadavkem na vojáky aktivní zálohy je i fyzická kondice, proběhlo jejich přezkoušení v disciplíně zrychleného přesunu na 5 km se zátěží. Vojáci pěší roty v rámci tohoto cvičení absolvovali také ostré střelby, a to jak denní, tak noční. Mnozí z nich však noční střelby měli úplně poprvé. V pondělí tento výcvik probíhal od brzkých ranních hodin až do úplné tmy. Znát svoji zbraň a umět ji ovládat i poslepu či za ztížených podmínek je nezbytné. „Pro mě to byla ohromná zkušenost i zážitek. Musím říct, že i když už jsem byl unavený, tak ten adrenalin při nočních střelbách mě úplně rozproudil.“ dodal kulometník svobodník Šlézar.
„Na konci cvičení nás čekali ostré bojové střelby družstva, taková vojenská maturita. Bylo to vyvrcholení celého výcviku tady v Boleticích,“ poznamenal velitel cvičení poručík Vaníček. Podmínky během bojových střeleb jim ztížila mlha. Vojáci se zde zdokonalili ve způsobu vedení palby se změnou střeleckého postoje, za pohybu a s bojovým přebitím. „Velké díky patří hlavně instruktorům ze 14. pluku logistické podpory a Krajského vojenského velitelství Pardubice, kteří se nám plně věnovali a snažili se předat co nejvíce zkušeností. Poděkování patří i zdravotníkům 6. polní nemocnice, kteří nám zajišťovali zdravotnickou podporu po celé cvičení.“ dodává na úplný závěr poručík Vaníček.
V průběhu cvičení si vojáci aktivní zálohy mohli vyzkoušet svoji zručnost v tradiční soutěži rozborka a sborka samopalu vzor 58. Kdo absolvoval základní vojenskou službu si jistě tuto aktivitu, která se drilovala snad milionkrát, pamatuje. Nejlepším z nich byl udělen diplom velitelem cvičení.
Den před koncem výcviku došlo ke zranění jednoho vojáka aktivní zálohy. Tento záložník a zároveň řidič Tatry T-815 špatně šlápl při vystupování z vozidla, spadl na záda a udeřil se do hlavy. Svého kolegy si ihned všiml rotný Sedlák a desátník Jílek, kteří projevili svoji pohotovost a ihned mu přispěchali na pomoc. S podezřením na zranění hlavy byl následně převezen do nemocnice. Oba záložníci svoji pomoc k okolí považují za samozřejmost. „Všichni si musíme pomáhat, a to nejen na cvičení. Byla to samozřejmost“, řekl za oba rotný Sedlák.
Poslední den výcviku se záložníci vrátili do prostoru Krajského vojenského velitelství Pardubice, kde proběhl slavnostní nástup k ukončení výcviku. Všem vojákům aktivní zálohy byl předán pamětní list od ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice jako poděkování za skvěle odvedenou práci. Následně se všichni rozjeli zpět do svých domovů ke svému civilnímu životu.