- 26.10.2024
Projektový den POKOS na ZŠ T. G. Masaryka Svitavy
Budovat vyšší míru hrdosti současné mládeže k vlastnímu státu je hlavním cílem vojáků z Krajského vojenského velitelství Pardubice. Na základní škole T. G. Masaryka ve Svitavách se díky spolupráci pedagogů této školy s vojáky podařilo zábavnou formou v rámci projektu Přípravy občanů k obraně státu (POKOS) zorganizovat naučný branný den. Hlavním cílem bylo předat dětem myšlenku, že si všichni navzájem musíme pomáhat a podporovat se, v rámci svých schopností a znalostí, a tím vytvářet ve společnosti pocit sounáležitosti jeden k druhému.
POKOS je jedním z nástrojů obranné politiky a nedílnou součástí plánování obrany. V České republice je ze zákona tato oblast předmětem vzdělávání na základních a středních školách. Kvalita, pravidelnost a komplexní zaměření tohoto vzdělávání pro žáky a studenty vede ke snižování škod na majetku a ztrát na lidských životech při krizových stavech bez ohledu na jejich charakter, ale i při běžných mimořádných událostech. Právě k doplnění a zatraktivnění výuky probíhají na vybraných školách projektové dny POKOS.
Primárním cílem těchto akcí je zábavnou a interaktivní formou představit ozbrojené síly České republiky zejména pak Armádu České republiky, předávat informace o tom, že každý občan dle branného zákona má povinnost bránit svoji vlast, jak se občan může zapojit do obrany státu v rámci dobrovolného převzetí branné povinnosti či jaká jsou základní východiska pro zajištění obrany a bezpečnosti České republiky v systému kolektivní obrany Severoatlantické aliance a jak probíhá spolupráce s partnerskými zeměmi.
U starších ročníků se při přednášce děti dozvědí informace o stipendijním programu Ministerstva obrany. Tento program je určen studentům, kteří již studují na střední škole nebo středním učilišti maturitní nebo učební obor uplatnitelný u armády (např. informatické obory, elektrotechnika, telekomunikační a výpočetní technika, strojírenství a strojírenská výroba, ekonomika dopravy, mechanik, autotronik).
Zároveň je touto cestou možné představit žákům, studentům i učitelům vojenské útvary dislokované v Pardubickém kraji. Díky spolupráci s vojáky ze 43. výsadkového pluku se mohly děti v tento den vžít do situace výsadkářů. Se zájmem si poslechly, co je jejich posláním a seznámily se s tím, jakou mají výstroj i výzbroj. Možnost zapojit se do besed s vojáky a vyzkoušet si s nimi různé aktivity může být motivací nejen pro jejich budoucí životní postoj v osobním či profesním životě, ale i návodem, jak se zachovat v krizové situaci nevojenského charakteru. A možná se časem zapojit i do obrany vlasti a stát se vojákem z povolání.
Instruktor tělovýchovy 43. výsadkového pluku, se při své praktické přednášce o sebeobraně a vzájemné pomoci snažil dětem vysvětlit, jak je důležitá pohyblivost a fyzická a psychická připravenost při napadení jinou osobou.
„To, že se před děti postaví voják v uniformě s červeným baretem a názorně jim v rámci přednášky o sebeobraně předvede, jak vyhodnotit situaci v případě napadení a jak si tak zachránit v krajní nouzi i život nebo jak si zvýšit fyzickou zdatnost, která je důležitá i pro běžný život, má určitě větší váhu, než když se o to pokusí kdokoliv jiný,“ doplnil k ukázce prap. Mojmír Habart z Krajského vojenského velitelství Pardubice.
V rámci své teritoriální působnosti je Krajské vojenské velitelství Pardubice koordinátorem dílčích aktivit v oblasti POKOS. Zefektivnění výuky v rámci POKOS lze spatřovat ve větším zapojení dětí do praktických činností, ale také v účasti žáků a studentů na různých branně-vědomostních soutěžích, které také organizuje či zaštiťuje Krajské vojenské velitelství Pardubice v Pardubickém kraji.