- 13.1.2022
Památník Lidice a Československá obec legionářská pořádali ve středu 12. ledna v Pardubicích a Sezemicích třinácté setkání spolupracovníků operace Silver A, rodinných příslušníků a dalších pamětníků, kteří byli spjati s touto významnou odbojovou akcí. Účast na setkání přijal i zástupce velitele Velitelství teritoria plukovník gšt. Jaroslav Hrabec, který při této příležitosti obdržel pamětní medaili za dlouhodobou spolupráci a aktivní zapojení do realizace projektů Československé obce legionářské.
Před 80-ti lety navázali výsadkáři ze skupiny Silver A první spojení s Londýnem. K tomu byli vybaveni vysílačkou s krycím názvem Libuše. Operačním prostorem skupiny Silver A byly východní Čechy, kde npor. Alfréd Bartoš, rtm. Josef Valčík a čet. Jiří Potůček působili až do června roku 1942. V tomto regionu získali významnou podporu místních obyvatel a odbojářů.
Zástupce velitele Velitelství teritoria plukovník gšt. Jaroslav Hrabec a ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník gšt. Petr Holý se této významné vzpomínkové akce zúčastnili, aby tak uctili památku příslušníků paraskupiny Silver A, obyvatel Ležáků a dalších členů protinacistického odboje na Pardubicku. „Hlavním posláním tohoto setkání je především předávání vzpomínek mezi generacemi na dobu, která nesmí být zapomenuta“, poznamenal plukovník Holý.
Setkání bylo zahájeno ve 14 hodin pietní vzpomínkou a kladením věnců na Zámečku Pardubičky – Larischova vila. Poté se účastníci přesunuli do nedalekého města Sezemice, kde byla uctěna památka velitele skupiny Silver A, Alfréda Bartoše, který právě v Sezemicích po první světové válce vyrůstal. Následně v prostorách sezemické radnice proběhl slavnostní program, kde vedle historické přednášky Vlastislava Janíka s názvem „Neobyčejní lidé – podporovatelé paravýsadků z Velké Británie“ a hudebního vystoupení Ústřední hudby Armády České republiky, byla představena i nová výstava „Děti, škola a válka“. Na závěr herec Jiří Dvořák, představitel Alfréda Bartoše z televizní minisérie Operace Silver A, přečetl svým charismatickým hlasem úryvek z knihy „Mauthausen – konečná stanice“. Celá akce probíhala pod záštitou ministra kultury ČR a hejtmana Pardubického kraje ve spolupráci s městem Sezemice.
Tajemník Československé obce legionářské Milan Mojžíš při příležitosti tohoto setkání předal na základě rozhodnutí Předsednictva republikového výboru Československé obce legionářské pamětní medaili 100 let Československé obce legionářské plukovníku gšt. Jaroslavu Hrabcovi se slovy: „Tato medaile je poděkování za dlouhodobou podporu činnosti naší obce“.
František Bobek, vedoucí projektu Legionáři pro mládež a současně správce Zámečku Pardubičky – Larischova vila, přiblížil důvody udělení pamětní medaile: „Jedná se zejména o realizaci projektů pro mládež. Samotná spolupráce na branných závodech Battlefield a Legie byla zahájena již v roce 2015, tedy v době, kdy pan plukovník ještě zastával funkci ředitele Krajského vojenského velitelství Ostrava. Jsem velmi rád, že naše nadstandardní spolupráce pokračuje i v rámci jeho působení na Velitelství teritoria.“
Před samotným zahájením tohoto setkání navštívil plukovník Hrabec a plukovník Holý nově zrekonstruovaný Památník Zámeček - popraviště, jehož zřizovatelem je Statutární město Pardubice. V památníku bylo za každou oběť Heydrichiády zapáleno 194 svíček a to na místě, kde tyto životy skutečně vyhasly.