V Králíkách proběhl sedmý ročník Memoriálu čet. Arnošta Hrada

V Králíkách proběhl sedmý ročník Memoriálu čet. Arnošta Hrada
  • 30.9.2024
  • Tereza Kembická
  • zdroj KVV Pardubice

V Králikách se minulý týden uskutečnil sedmý ročník branného závodu - Memoriál četaře Arnošta Hrada, kterého se zúčastnili žáci šesti základních škol z blízkého okolí. Dopolední zápolení bylo zakončeno pietním aktem k uctění památky čet. Arnošta Hrada u Pěchotního srubu K – S 14 „U cihelny“.

Tuto soutěž pro děti zorganizovalo Krajské vojenské velitelství Pardubice společně společně s vojáky aktivní zálohy. Na programu se podílel i Pěchotní srub K – S 14 „U cihelny“ Králíky, Dělostřelecká tvrzí Hůrka, Městský úřad Králíky a Centrum zabezpečení oprav Jaroměř.

První část závodu tvořila 2,5 kilometrů dlouhá běžecká trasa, začínající v dělostřelecké tvrzi Hůrka a končící u Pěchotního srubu K-S 14 „U cihelny“. Děti si díky běhu v podzemní trase mohly prohlédnout skryté chodby a sály tvrze, které jinak propojují pět bojových objektů. Následovalo zdolání více než 280 schodů zpět na zemský povrch. Poté na jednotlivých stanovištích plnily různé úkoly zaměřené na zdravovědu, fyzickou zátěž, ale i praktické dovednosti jako je výměna kola u auta. V dalších, neméně důležitých soutěžních disciplínách po ukončení běhu, si děti mohly poměřit své síly ve střelbě ze vzduchovky, na airsoftové střelnici, při hodu granátem na cíl či si ověřovaly své znalosti při vyplňování testu zamřeného na topografii a historii. 
"Nejtěžší disciplínou pro náš tým bylo zdolat schody nahoru z pevnosti. Bolí mě ještě teď nohy. Velmi jsme si ale užili střelbu na airsoftové střelnici. Ve zdolání vědomostního testu jsme hodně tápali“ okomentoval soutěž žák ze ZŠ Klášterec nad Orlicí. 
V kategorii prvního stupně ZŠ zvítězil tým ze ZŠ Červená Voda. V kategorii druhého stupně ZŠ zvítězil tým ze ZŠ Letohrad.

Po vyhlášení výherních družstev byla krátkým pietním aktem, během něhož se položily květinové dary u Pěchotního srubu K – S 14 „U cihelny“, uctěna památka četaře Arnošta za přítomnosti soutěžících, starosty města Václava Kubína, ředitele Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovníka gšt. Petra Holého a ředitele muzea KS-14 Richarda Sichy. Na závěr akce zahrál kapitán Roman Cach na trombon „Večerku“.

V doprovodném programu si děti prohlédly Pěchotní srub K-S 14 „U cihelny“ s poutavou přednáškou a také historické zbraně, které pro děti připravili vojáci z Centra zabezpečení oprav Lázně Bohdaneč.

Kdo byl četař Arnošt Hrad? Čet. Arnošt Hrad byl zástupce velitele srubu a příslušník hraničářského pluku č. 6. Při postoupení pohraničních území Třetí říši odmítl odejít z objektu a spáchal sebevraždu zastřelením. Byl pohřben 10. října 1938 v Praze-Bohnicích. Podle výpovědí pamětníků se pohřeb stal tichou demonstrací nesouhlasu s kapitulací. Je to nesmazatelná připomínka odhodlání tehdejších příslušníků armády bránit republiku s nasazením svých životů.
Bolestivý ústup z hranice jako první připomenula pamětní deska umístěná na stěně srubu „ilegálně“ v říjnu roku 1988 několika nadšenci z pozdější Společnosti přátel čs. opevnění. Ta na objektu vydržela přibližně jeden rok. Dne 2. října 1994 pak byla na srubu odhalena oficiální pamětní deska četaři Arnoštu Hradovi a to za účasti nejvyšších představitelů Armády ČR. Následně zcizená deska byla obnovena nákladem Společnosti přátel čs. opevnění v roce 1998 při příležitosti akce „Bouda 98“. Tato deska je umístěna ve vstupní chodbičce do srubu a zde připomíná návštěvníkům smutné dny měsíce října 1938. Od roku 2002 je v minometné místnosti umístěna stálá expozice o životě tohoto četaře.

V Králíkách proběhl sedmý ročník Memoriálu čet. Arnošta Hrada