- 19.11.2023
Vojenský výcvikový prostor Boletice se v listopadu na týden stal domovem pro vojáky pěší roty Aktivní zálohy při Krajském vojenském velitelství Pardubice. Cvičení se zúčastnil i poručík Radim Vetchý, v civilu starosta města Lanškroun, který poprvé zastával funkci zástupce velitele roty.
Celý svůj profesní život byl učitelem a následně ředitelem Základní školy speciální v Lanškrouně. Role starosty mu však umožnila nahlédnout do mnoha oblastí života ve městě. Starostuje již osmým rokem, a i když ho toto povolání velmi naplňuje a rád řeší každodenní problémy občanů svého města, přistupuje ke svému zaměstnání s pokorou a vědomím, že to nemusí být práce napořád.
Z tohoto důvodu se rozhodl udělat něco nejen pro svoje město, ale i pro svoji vlast. Vztah k armádě a celkově k vojenství je mu velmi blízký. Už při studiu na základní škole zvažoval vstup do armády v roli vojáka z povolání. Nakonec se však rozhodl jít jinou cestou. O možnosti vstupu do aktivní zálohy se dozvěděl od kamaráda. „Jsem velmi aktivní a fyzicky zdatný. Původně jsem přemýšlel o službě u speciálních si AČR. Kamarádi mě nakonec přesvědčili, že adrenalin mohu zažít i u pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství Pardubice.“ Na kurz základní přípravy do Vyškova nemusel, protože v mládí vykonal vojenskou základní službu, ale přesto Vyškovu neutekl. Po svém nástupu k pěší rotě tam absolvoval kariérový kurz pro velitele čety aktivní zálohy.
„Na cvičeních se připravujeme na různé krizové situace. Žádné cvičení se neobejde bez tréninku taktiky, střelby a bez bojových drilů. Vše se přitom kombinuje tak, aby byl výcvik komplexní. Vojáci na cvičení absolvovali ostré střelby, a to jak denní, tak noční. Mnozí si přitom přístroje nočního vidění vyzkoušeli úplně poprvé“ upřesňuje průběh cvičení poručík Vetchý. „Tentokrát bylo cvičení zaměřeno i na bojové střelby družstva. Bojová střelba je právem považována za vrchol přípravy vojáka, jejímž cílem je právě prověřit sladěnost a schopnost jednotky, v našem případě družstva, včetně všech aspektů výcviku od taktické přípravy až po ostrou střelbu z ručních zbraní na cíl.“
„Na cvičení se nám aktivně věnují instruktoři z Krajského vojenského velitelství Pardubice a partnerského 141. zásobovacího praporu. Jejich aktivní přístup a chuť nás učit je pro nás důležitý. I v našich řadách máme vlastní instruktory, kteří prožili vojenskou kariéru u 43. výsadkového pluku. Společnými silami nám tak předávají znalosti v taktice i střelbě, které následně při výcviku využijeme.“
Úkolem pěších rot při krajských vojenských velitelství je hlavně chránit objekty kritické infrastruktury ve svěřeném teritoriu. Takovým objektem může být např. zdroj pitné vody, elektrárna, sklad potravin atd. Vojáci aktivní zálohy se ale také připravují na řešení různých krizových situací, kdy je potřeba doplnit stávající kapacity AČR jako bylo například operační nasazení vojáků AZ při střežení hranic s Policií ČR v rámci migrace uprchlíků. „Považuji za přínosné, že zájemci z řad civilního obyvatelstva mohou díky aktivní záloze poznat vojenské prostředí a nemusí přitom opustit svoji civilní profesi. Lidé, kteří za sebou nemají základní vojenskou službu, tak mají příležitost vyzkoušet si v praxi činnosti spojené s vojenskou tématikou“ dodává poručík Vetchý.
Poručíka Vetchého jeho rodina i nejbližší okolí v činnosti aktivního záložníka podporuje a stejně jako on vnímá důležitost dobrovolného zapojení občanů naší země do obrany vlasti. „Služba v aktivní záloze mě vnitřně naplňuje a vidím v ní obrovský smysl. Práce pro obranu naší vlasti je důležitá a proto si velice vážím každého, kdo se rozhodne dobrovolně zapojit. V aktivní záloze jsem za krátký čas poznal mnoho výborných lidí, kteří neváhají vystoupit ze svého každodenního komfortu a v poli se připravovat na nelehkou profesi vojáka, která je mnohdy vzdálená od jejich civilních profesí. Výkon funkce v rámci tohoto vojenského cvičení byl pro mě výzvou a zároveň velkou zkušeností. Určitě si nenechám ujít příležitost absolvovat vojenská cvičení v příštím roce.“