Krajské vojenské velitelství Pardubice si připomnělo 81 let od vyhlazení osady Ležáky

  • 26.6.2023
  • Tereza Kembická

V bývalé osadě Ležáky na Chrudimsku si lidé v neděli 25. června připomněli výročí vyhlazení osady nacisty.

Dorazili na ní stovky lidí. Hold přijela vzdát i celá škála významných českých politických představitelů a velvyslanců z různých zemí. Všemu přihlížela i poslední přeživší z Ležáků Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková, která uctila památku položením 11 bílých růží na pomník "Kniha obětí".

Osada Ležáky na Chrudimsku byla 24. června 1942, čtrnáct dní po vyhlazení Lidic, nacisty vypálena a její obyvatelé zavražděni. Němci se mstili za to, že se místní lidé účastnili odboje, ukrývali vysílačku Libuše a pomáhali výsadkářům skupiny Silver A, která spolupracovala na atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Následně bylo zatčeno 33 osob z Ležáků a převezeno na Zámeček do Pardubic, zde byli všichni dospělí bez soudu ihned zastřeleni. Do vyhlazovacího tábora v Chelmnu bylo transportováno 11 ležících dětí, kde na ně čekala smrt v plynových komorách.

Přítomné delegace následně položily květinové dary za asistence Posádkového velitelství Praha. Po položení věnců následovalo čtení jmen zavražděných. Modlitbu za oběti ležácké tragédie pronesl generální vikář Mons. Jan Paseka. V průběhu piety vystoupil dětský pěvecký sbor Zvoneček ZUŠ Slatinany se skladbou „Chválím Tě, země má“. Poté byl zapálen „Oheň (bez) naděje“, což je projekt Československé obce legionářské, který připomíná osudy ležáckých dětí. Celý program byl zakončen přeletem vojenského vrtulníku, který připomněl výsadek parašutistů Silver A vyslaných do protektorátu z Británie.

Za Krajské vojenské velitelství Pardubice uctil památku položením květinového daru plukovník gšt. Petr Holý.

Odkaz na Pardubický deník ZDE

https://pardubicky.denik.cz/z-regionu/lide-si-v-nedeli-pripomneli-81-let-od-vyhlazeni-osady-lezaky-20230625.html