Školení pedagogických pracovníků v Klokočově

dsc_1653a.jpg
  • 2.10.2023
  • Tereza Kembická

Čytřicítka pedagogických pracovníků středních škol absolvovala dne 27. září 2023 v rámci svého výjezdního zasedání školení k problematice Přípravy občanů k obraně státu (POKOS), které proběhlo v obci Klokočov.

V úvodu školení pedagogy seznámil s důležitostí dané problematiky ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice plukovník Petr Holý. „Základním právním východiskem pro danou problematiku je zákon č. 222/1999 Sb., o zajišťování obrany České republiky. V systému zajišťování obrany je role občana jedinečná. Je proto v zájmu občana, ale i v zájmu státu a jeho institucí, přípravu občanů k obraně státu řešit systematicky. Proto základním stavebním kamenem tohoto systému by mělo být vzdělávání na základních a středních školách,“ dodal v průběhu školení.  Následně byla učitelům objasněna i možnost převzetí výkonu branné povinnosti vstupem do aktivní zálohy, dobrovolným absolvováním vojenského cvičení nebo zapojením se formou dobrovolného předurčení. Taktéž jim byla vysvětlena možnost studia jejich studentů na Univerzitě obrany v Brně.

Úroveň připravenosti občanů v této oblasti významně ovlivňuje funkčnost systému zajišťování obrany České republiky jako celku. Kvalita a komplexnost přípravy tak přispívají ke snižování ztrát na lidských životech i při běžných mimořádných událostech či během krizových situací nevojenského charakteru. Z tohoto důvodu přišel toto školení podpořit i operační důstojník HZS, který učitelům objasnil práci na dispečinku, jako je přijímání tísňových zpráv včetně mimořádných událostí nestandardních rozměrů, vysílání a řízení jednotek, vyžadování pomoci od jiných orgánů a osob, poskytování informační podpory veliteli zásahu nebo předávání informací dalším dotčeným subjektům.

Jelikož součástí přípravy občanů k obraně státu je i zdravotnická příprava, příprava k civilní obraně, sebeobraně a vzájemné pomoci, byla pro učitele připravena jak teoretická tak praktická ukázka v této oblasti od profesionálních vojenských instruktorů ze 43. výsadkového pluku. Pedagogové se tak mohli dozvědět spoustu zajímavých informaci a vyzkoušet si některé cviky obrany, což jim může pomoci ochránit nejen sám sebe ale i ostatní. Účastníci se seznámili s postupy, jak zvládat emocionální reakce v zátěžových situacích včetně nácviků šetrné sebeobrany.

Fotogalerie